farma-vcelicka.cz

PRÁZDNÝ KOŠÍK (0)
PŘIHLÁSIT SE
Produkty - Med akátový

Akátový med
Med akátový se sbírá v rozkvětu akátu bílého, také známého i jako bílá lípa. Tato rostlina poskytuje bez nadnášení včelám dokonalý požitek při sklizni.


Akátový med má světle slámovou až světle zelenou barvu. Někdy může dokonce být bezbarvý a proto je považován za nejjasnější druh ze všech medů. Po krystalizaci mění barvu z bílé na krémově žlutou. Med je sladký doslova jako sirup z cukrové řepy. Vzhledem k vysokému obsahu cukru fruktózy akátový med zůstává v tekutém stavu po dlouhou dobu a jen pomalu krystalizuje. Vyznačuje se jemnou, měkkou až mírně kyselou chutí, která ladí s květy akátu. Akátový med má pověst jako nejsladší ze všech medů.

Z cukrů akátový med obsahují nejvíce fruktózu. Starší akátové medy mají vyšší obsah sacharózy než ostatní medy. Med akátový jako květ akátu, obsahuje flavonoidy, esenciální olej, který obsahuje mimo jiné linalool. Typická vlastnost akátového medu je velmi nízký obsah minerálních látek.

Akátový med se používá při gastrointestinálních poruchách, chorobách ledvin a močových cest a při nachlazení.

Akátový med má charakteristické vlastnosti jasného jara. Vzhledem k tomu, produkt je velmi bohatý na jednoduché cukry, snadno a rychle se vstřebává do těla, je v první řadě cennou živinou pro regeneraci stavů fyzické a psychické únavy. Vzhledem k jemné vůni a konzistenci je populárním sladidlem pro mnoho potravin, nápojů, zejména pro dezerty.

Oblíbený je především u dětí, což je důvod, proč se doporučuje místo cukru na slazení potravin a to nikoli pouze pro starší děti ale i kojence. Jelikož je akátový med bohatý na fruktózu, což je ovocný cukr, proto je užitečný pro pacienty s mírnou formou diabetu. Těmto osobám se doporučuje odstranit z jídelníčku řepný cukr nebo sacharózu a nahradit ji medem.

Gastrointestinální poruchy jako křeče, poruchy trávení a zánět žaludku a střev, nadměrná sekrece žaludeční šťávy a pod. se léčí právě za použití akátového medu. Navíc je akátový med nápomocný při léčbě žaludečních vředů a dvanástoríkových vředů, neboť urychluje obnovu sliznice jakož i zlepšení pohyblivosti těchto orgánů. Med akátový je také považován za doplněk k onemocněním ledvin a močových cest a to díky nízkému obsahu stopových prvků a aminokyselin.

Doporučuje se také při nachlazení a při doprovodném zánětu horních cest dýchacích. Podle některých autorů akát vykazuje pozoruhodnou antibiotickou aktivitu proti grampozitivním bakteriím, včetně stafylokoků, streptokoků, a proto je destruktivní vůči mikroorganismům, které způsobují tyto nemoci. Také při kašli se doporučuje používat velké množství akátového medu v poměru 50 g medu na 250 ml tekutiny.

 

farma Včelička  |  Na Ortášoch 17  |  044 13  Valaliky |  tel.: 0948 459 105  |  email:argosesop@gmai.com

 Powered by: www.CDX-WORLD.com