farma-vcelicka.cz

PRÁZDNÝ KOŠÍK (0)
PŘIHLÁSIT SE
Produkty - Med lesní

Med lesní

Med z medovice - zdroj zdraví.

Lesní med z medovice listnatých stromů se získává nejčastěji z medovice stromů jako je topol, bříza, javor, lípa, akát, dub, osika, vrba, buk, javor polní, líska, hloh, stejně jako švestky a třešně.

Tento druh medu je vzácný. Je třeba dodat, že včely mohou získat tento druh medu také z medovice produkované různými bylinami, zejména z obilí a trávy.

K tvorbě medovice přispívají výrazně povětrnostní podmínky. Když je suché léto, které neposkytuje dostatečné množství nektaru pro včely, tak včely doplňují zásoby právě medovicí. Medovici produkuje hmyz, který je obzvláště hojný během horkých letních dnů a suchého podzimu. Za těchto podmínek, parazitní hmyz na listech mladých výhonků stromů se intenzivně množí, přičemž se pokrývají na povrchu kapičkami medovice. Například z jednoho ha dubu lesní včely sklidí 350 - 400 kilogramů medovice.
 
Med z medovice listnatých stromů je barvy zelenkavě až světle hnědé. Med shromážděný z dubu je tmavě hnědý. Po krystalizaci se stává trochu tmavším, většinou šedo-hnědým. Med má slabou mírně kořeněnou vůni a chuť je obvykle s mírně pryskyřičným dozvukem.

Lesní med sbírán ze smrku, borovice atd. má jinou barvu a chuť jako med z ovocných a jiných listnatých stromů. Barva takového medu je velmi tmavá, téměř černá, často se zelenkavým nádechem a se silným aroma pryskyřice.

Medovicový med z medovice listnatých nebo jehličnatých stromů může obsahovat až 10% sacharózy, včetně melezitózy a ne méně než 60% redukujících cukrů jako je glukóza a fruktóza. U tohoto medu je výrazně vyšší složka melezitózy. Jsou známé vzorky lipového medu z medovice, které obsahovaly až 44,2% melezitózy.

Med z medovice z listnatých stromů dále obsahuje buňky řas (především zelené řasy), které dávají medu nazelenalý odstín. U medovice jich může být až 5000 na 1g medovice. Med z medovice je velmi bohatý na spór plísní, obvykle z rodu "Conithecium".

Lesní med z medovice z listu nebo z medovice z jehličnanů je vysoce ceněn v důsledku značného obsahu stopových prvků, organických kyselin a enzymů. Ty rozhodnou o vysoké hodnotě medu jako léku.

Lesní med z medovice se doporučuje používat při onemocnění kloubů, močového systému, při problémech se žlučovody, játry, střevy, při respiračních onemocněních a je velmi účinný "zabiják bakterií" - má antibakteriální účinky.

Rozsah profylaktických a terapeutických účinků - diuretikum, med má protizánětlivé a dezinfekční účinky a byl významně použit při léčbě močových cest a kloubů a při léčení žlučových cest, trávicího traktu, jater a střev.

Med se používá jako pomocné médium při onemocnění dýchacích cest.

 

farma Včelička  |  Na Ortášoch 17  |  044 13  Valaliky |  tel.: 0948 459 105  |  email:argosesop@gmai.com

 Powered by: www.CDX-WORLD.com